تهران، دیباجی جنوبی

بن بست رحیمی، پلاک 104، واحد 8

021-26656130

پاسخگویی در ساعات اداری

روزهای زوج

از ساعت 9:30 تا 14:00

کارگاه شناسایی و اولویت‌بندی مشکلات زنان تحت پوشش

دوشنبه 30 مهر 1397

 

کارگاهی یک روزه با حضور چند تن از زنان تحت پوشش بنیاد و با تسهیلگری خانم موسوی و آقای موسوی‌نژاد پنجشنبه ۵ مهر ۱۳۹۷در دفتر خیریه بنیاد علی برگزار شد. هدف از برگزاری این کارگاه شناسایی و اولویت‌بندی مشکلات زنان تحت پوشش بود.

با توجه به محدود بودن منابع از یک سو و مشکلات متعدد زنان سرپرست خانوار از سوی دیگر، مدیریت بنیاد همواره در صدد است تا با برگزاری این گونه نشست‌ها، نیازهای زنان تحت پوشش شناسایی و اولویت‌بندی شود تا بتوان منابع موجود را برای حل مهم‌ترین مشکلات زنان سرپرست خانوار و در عین حال با اثربخشی بیشتری بکار گرفت. بی تردید خروجی چنین جلساتی می‌تواند فهم دقیق‌تری از مشکلات افراد تحت پوشش فراهم و به مدیریت بنیاد نیز برای خدمات‌رسانی کمک شایانی کند.

جلسه با معرفی شرکت کنندگان حاضر در سالن شروع شد و هر فرد آنچه را که تمایل داشت دیگران درباره‌اش بدانند در چند جمله کوتاه بیان کرد. سپس خانم موسوی با طرح پرسشی از حاضران خواست بگویند که چه چیزی باعث خوشحالی‌شان می‌شود. همانطور که انتظار می‌رفت پاسخ‌های متعددی به این پرسش داده شد که شامل موفقیت فرزندان‌، موفقیت خود‌شان، سلامتی، حل شدن مشکلات اقتصادی و پیدا کردن شغل مناسب بود. تا این بخش از جلسه، شرکت‌کنند‌گان گروهی صحبت می‌کردند و هدف این بود که ذهن آنها آماده شود تا با تمرکز و توجه بیشتری به نیازها و مشکلات‌شان فکر کنند و در جریان مشکلات سایرین نیز قرار بگیرند.

پس از صحبت‌های مقدماتی برگه‌هایی میان شرکت‌کننده‌ها توزیع و از آن‌ها خواسته شد با درنظر گرفتن چیزی که بیش از همه آزارشان می‌دهد، یک مشکل را روی کاغذ بنویسند. حدود ده دقیقه زمان برای این کار اختصاص داده شد. سپس کاغذها جمع‌آوری و مشکلات مطرح شده با صدای بلند برای همه خوانده شد. همزمان که کار خواندن مشکلات پیش می‌رفت مشکلات شبیه به هم دسته‌بندی و پرتکرارترین آنها مشخص شدند. پس از آن از  افراد خواسته شد با همفکری راه حلی برای مشکلات مطرح شده عنوان کنند.

با پایان یافتن این مرحله کلیه مشکلات در ۹ محور مختلف دسته‌بندی شدند که عبارت بودند از:

۱. مشکلات مربوط به رفتار فرزندان؛

۲. نگرانی نسبت به آینده فرزندان؛

۳. نگرانی نسبت به نداشتن حامی مناسب؛

۴. مشکلات مربوط به هزینه‌های زندگی؛

۵. مشکلات مربوط به اخلاق و رفتار متقابل افراد در جامعه؛

۶. نگرانی نسبت به انجام وظایف؛

۷. نداشتن جایگاه اقتصادی و اجتماعی درخور و مناسب؛

۸. نگرانی نسبت به بیماری‌های سخت؛

۹. مشکلات مربوط به مدرسه.

 

 

 

پس از اینکه این ۹ محور مشخص شدند، با نظرسنجی از حاضران در جلسه این مشکلات وزن‌دهی شدند تا مهم‌ترین مشکلات که بیشترین اولویت را برای جمع دارد، تعیین شوند. شرح این امتیازدهی در جدول زیر آورده شده است (امتیاز ۱ نشان‌دهنده کمترین اهمیت و ۳ نشان‌دهنده بیشترین اهمیت است).

مشکل رفتار فرزندان آینده فرزندان نداشتن حامی هزینه‌های زندگی اخلاق جامعه انجام وظایف جایگاه اقتصادی و اجتماعی بیماری‌های سخت مشکلات مدرسه
امتیاز ۱ ۳ ۳ ۳ ۱ ۱ ۱ ۳ ۱

 

به این ترتیب مشخص شد که چهار مورد از مشکلات که سه امتیاز دریافت کردند، بیشترین اهمیت را دارند.

در پایان کارگاه حاضران برای حل این مشکلات ایده ها و راه حل‌هایی پیشنهاد دادند که برخی از این راه حل‌ها عبارتند از:

  • فراهم شدن امکان دریافت وام؛
  • برگزاری کلاس‌های مشاوره برای بچه‌ها؛
  • برگزاری برنامه‌های جمعی (اردو یا پیک نیک) برای خانواده‌ها؛
  • ایجاد کسب‌وکار برای خانم‌ها.