تهران، دیباجی جنوبی

بن بست رحیمی، پلاک 104، واحد 8

021-26656130

پاسخگویی در ساعات اداری

روزهای زوج

از ساعت 9:30 تا 14:00

کارگاه روانشناسی خودپنداره و کیفیت زندگی

چهارشنبه 7 شهریور 1397
کارگاه روانشناسی خودپنداره

 

در تداوم سلسله برنامه‌های روانشناسی برای بازتوانی و افزایش کیفیت زندگی خانواده‌های تحت پوشش، کارگاه دیگری با عنوان «روانشناسی خودپنداره و کیفیت زندگی» با هدایت اساتید محترم آقایان اسماعیلی و منافزاده روز پنجشنبه 5مرداد 1397 از ساعت 9صبح تا 12 در محل دفتر بنیاد حضرت علی(ع) با حضور زنان سرپرست خانوار تحت پوشش برگزار شد.

قبل از شروع کارگاه، خانم محمدی مشاور سلامت شرکت نیوشا (دمنوش) در مورد محصولات این شرکت و نحوه همکاری و نیز چگونگی آموزش، ساعت کار، درآمد و سایر شرایط شغلی آن برای بانوان حاضر در جلسه توضیحاتی ارایه داد و از علاقمندان اشتغال در این عرصه دعوت کرد تا با راهنمایی ایشان آموزش‌های لازم را فرا بگیرند.

سپس جناب آقای اسماعیلی در مورد موضوع کارگاه توضیحاتی دادند. به گفته ایشان در بحث مهارت های اساسی زندگی یکی از موضوعات بسیار مهم این است که انسان شناخت درست و واقع بینانه نسبت به خود داشته باشد؛ یکی از این موارد «خودپنداره» یا به عبارتی «توصیف خود» است. در بسیاری از موارد اگر از افراد سوال شود که از خودت بگو یا خودت را توصیف کن؟  نمی توانند در مورد خودشان صحبت کرده یا خودشان را توصیف کنند.

در آغاز طبق روال برنامه‌های گذشته از حاضران درخواست شد که تجارب موفق خودشان را طی برگزاری این کارگاه ها  با دیگران به اشتراک بگذارند یا اگر از مباحث مطرح شده در کارگاه‌ها در جایی استفاده کردند که موفقیت آمیز بوده است، برای سایرین بازگو کنند. برخی از حاضران از تاثیرات مثبت گفتگو در خانواده و با فرزندان خود گفتند و اینکه در مواردی توانسته بودند با مهارت خوب گوش کردن به صحبت‌های فرزندان و گفتگو با آنان از تنش‌های موجود در خانواده کم کنند. به زعم زنان شرکت کننده، کارگاه‌های روانشناسی با اینکه از مشکلات اساسی آنها نمی کاهد اما آرامش و اعتماد به نفس بیشتری را در برخورد و حل مشکلات برای آنها به همراه داشته است.

برای یادآوری اهمیت بحث گفتگو، آقای اسماعیلی مجددا در مورد گفتگو و ملزومات آن از جمله اعتماد، پذیرش و همدلی، گوش کردن دقیق، سکوت برای فرصت دادن به طرف مقابل وکاهش هیجانات و نیز پرسشگری توضیحاتی ارایه کردند. همچنین برای جلب توجه بیشتر حاضران به اهمیت گوش کردن تمرینی انجام شد. اساتید برگه‌هایی به تک تک حاضران دادند و از آنان خواستند با چشمانی بسته بخش‌هایی از آن را طبق دستوری که به آنان داده می شد، جدا کنند. سپس از آنان خواسته شد چشمان خود را باز کنند و به کاغذهای برش خورده یکدیگر نگاه کنند؛ کاغذهای برش خورده هیچ شباهتی با هم نداشت. سوال شد چرا کاغذهای برش خورده با اینکه دستورالعمل انجام آن برای همه یکسان بود، متفاوت است؟ برخی نظرات شرکت کنندگان عبارت بود از:

-برداشت افراد از دستورات متفاوت بود؛

-با دقت به جزییات دستورالعملی که گفته شد، گوش نکردیم؛

-دقیقا دستورالعمل داده شده را انجام ندادیم؛

– باید هر جا متوجه نشدیم می پرسیدیم؛

– لازم بود برای درک بیشتر و نزدیکی نظرات با هم گفتگو کنیم.

سپس اساتید بر مبنای بحث اصلی کارگاه، پرسشنامه ارزیابی خود حاوی ویژگی‌هایی با دو طیف متضاد از قوی تا ضعیف بین حاضران توزیع کردند و از آنان خواستند بر مبنای خودپنداره خود و توصیفی که هر کدام در بیشتر مواقع از خود دارند، نمره ای از یک تا پنج به خودشان بدهند. پس از آن شرکت کنندگان با توجه به نتایج به دست آمده در مورد توصیف خود و تغییرات خودپنداره در خلال این مدت صحبت کردند.

در اثنای برگزاری کارگاه دخترخانم موفقی از فرزندان خانواده‌های تحت پوشش که با حمایت‌های خانواده و پشتیبانی بنیاد، مدرک لیسانس، فوق لیسانس و دکترای خود را از دانشگاه تهران دریافت کرده بود، مهمان برنامه شد. وی اظهار داشت که از ابتدای شروع تحصیلات همیشه می‌خواست که به بالاترین جایگاه به لحاظ علمی دست یابد و به رغم مشکلات و موانعی که در پیش بود با پشتکار و تلاش خود و حمایت و تشویق‌های بنیاد توانست به این مرحله دست یابد. در حال حاضر نیز این دختر خانم موفق از پوشش بنیاد خارج شده و مستقلا به فعالیت آموزشی مشغول است.

در پایان نیز با هدایت و تسهیلگری اساتید محترم آقایان اسماعیلی و منافزاده، شرکت کنندگان درباره مسایل و مشکلات خودشان، شرایط خانوادگی و فرزندان خود تبادل نظر و بحث های گروهی کردند و به تسهیم تجارب خود با یکدیگر پرداختند.