تهران، دیباجی جنوبی

بن بست رحیمی، پلاک 104، واحد 8

021-26656130

پاسخگویی در ساعات اداری

روزهای زوج

از ساعت 9:30 تا 14:00

گزارش بازدید از پروژه کشتگاه خورشیدی ارگانیا در روستای دوزالوم گنبدکاووس

شنبه 12 خرداد 1397

 

به دعوت جناب آقای مهندس حمید احراری مدیرعامل پروژه کشتگاه خورشیدی ارگانیا، چند تن از مسئولان بنیاد خیریه علی(ع) جمعه 21اردیبهشت 1397 به روستای مرزی دوزالوم از توابع بخش داشلی برون گنبدکاووس در استان گلستان سفر کردند تا در افتتاح پروژه کشتگاه خورشیدی ارگانیا که موجب اشتغال زایی گسترده زنان منطقه به ویژه زنان سرپرست خانوار شده است، شرکت کنند.

فاز اول این طرح با اعتبار نزدیک به 7میلیارد تومان و اشتغالزایی120نفر افتتاح شد و به گفته آقای مهندس احراری سرمایه گذار و مدیرعامل پروژه، فاز دوم آن چهار ماه دیگر به بهره برداری خواهد رسید. کشتگاه خورشیدی دوزالوم انرژی خود را از پنل های خورشیدی تامین می کند و شامل آب شیرین کن خورشیدی، تصفیه خانه فاضلاب خورشیدی، خشک کن های خورشیدی و مولدهای آفتابگرد خورشیدی است. بخش خشک کن خورشیدی ظرفیت تولید 194تن میوه خشک مانند سیب، کیوی و توت فرنگی را در سال دارا است و کشور قطر از مهم ترین خریداران این میوه‌ها است.

در گفتگو با خانم نوری مدیر روابط عمومی پروژه سوال شد که چطور شد که زنان در این پروژه بکار گرفته شدند، وی پاسخ داد که در روستای دوزالوم به سبب نزدیکی بیشتر به کارخانه فراخوان دادیم که علاقمندان به کار در پروژه خودشان رو معرفی کنند. استقبال زنان به حدی زیاد بود که در یک روز 100نفر از زنان روستا برای کار مراجعت کردند و اکثر آنان زنان سرپرست خانواری بودند که تنها با دریافت یارانه گذران زندگی می کردند. به همین سبب مسئولان پروژه، اولویت اصلی اشتغالزایی را برای این دسته از زنان قرار دادند. در ابتدا 50نفر از زنان انتخاب شدند و در دو گروه با تحصیلات و بدون تحصیلات تقسیم و دوره های آموزشی لازم از جمله بهداشت فردی و خانواده و بهداشت محیط کار برای آنان در نظر گرفته شد. پس از مصاحبه و گذراندن دوره آموزشی، مجددا بر اساس ملاک هایی همچون نیاز اقتصادی و شاغل نبودن و میزان توانایی آنان در فراگیری آموزش امتیازبندی انجام شد و در نهایت 30نفر گزینش شدند و آموزش‌های فنی لازم را برای کار با دستگاه ها گذراندند. به گفته وی برخی از این زنان به رغم بیسواد بودن نشان دادند که خیلی جدی و با استعداد هستند و مشکلی در دریافت آموزش ها ندارند. در حال حاضر زنان آموزش دیده کارهای فنی بخش‌های مختلف را برعهده دارند، کارهای الکترونیکی و آچارکشی و دریل زدن نیز انجام می دهند و حتی تعمیر وسایل خانه را گاه خودشان انجام می دهند.

به باور خانم نوری مدیر روابط عمومی پروژه کشتگاه خورشیدی، زنان از جمله خود ایشان با اشتغال و کسب درآمد، می توانند آرامش خاطر و اعتماد به نفس خود را بازیابند و احساس قدرت کنند؛ چرا که  به زعم وی دغدغه مالی ذهن زنان را درگیر می کند و آرامش و امنیت را از آنان می گیرد. بنا به اظهارات ایشان در این پروژه زنانی مشغول هستند که قبل از آن همسرانشان حتی اجازه حضور در بیرون از خانه را نمی دادند. با فضایی که اجرای پروژه در این منطقه فراهم کرد و گفتگوهای جاری در روستا و نیز انتقال تجارب بین زنان، می توان گفت کیفیت زندگی زنان نیز از این شرایط تاثیر پذیرفته است، به طوری که در مواردی مهارت و توانایی حل مسایل خانوادگی را نیز در بین زنان شاهدیم به ویژه اینکه با اشتغال زنان، به بهبود درآمد خانواده نیز کمک شده است.

نکته مهم در فعالیت اجتماعی زنان این است که حضور در محیط رسمی کار به سبب وجود نظم و انضباط اجتماعی، مشارکت و ارتباطات گسترده به زنان این فرصت را می دهد که بر توانایی و مهارتهای خود بیفزایند که این افزایش توانایی، اعتماد به نفس زنان را در پی خواهد داشت و همین امر کمک می کند تا آنان بتوانند برای بهبود وضعیت و شرایط خود تلاش کنند.