تهران، دیباجی جنوبی

بن بست رحیمی، پلاک 104، واحد 8

021-26656130

پاسخگویی در ساعات اداری

روزهای زوج

از ساعت 9:30 تا 14:00

کارگاه مهارت‌های کارآفرینی

سه شنبه 1 خرداد 1397

 

کارگاه «مهارت‌های کارآفرینی» در تاریخ ۲۰/۲/۹۷ توسط آقایان مناف‌زاده و حاجی اسماعیلی از ساعت ۹ تا ۱۲ روز جمعه در محل خیریه‌ بنیاد حضرت علی (ع) برگزار شد. این کارگاه که به منظور اجرای برنامه‌ی توانمند‌سازی زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بنیاد ترتیب داده شده بود از منظری روانشناختی به مقوله‌ی کارآفرینی پرداخت.

در ابتدای جلسه پرسش‌نامه‌ای میان شرکت‌کنندگان در کارگاه پخش شد که به سبک پرسش‌نامه‌های رایج در آزمون‌های روانشناسی از مهارت‌هایی مانند کنترل استرس، مدیریت زمان، تفکر خلاق، حل مساله و غیره سوال می‌کرد. شیوه‌ی برگزاری کارگاه به این شکل بود که ابتدا درباره‌ی هر یک از این پرسش‌ها و اهمیت مهارت‌های عنوان شده توضیحاتی ارائه شد و پس از آن از زنان حاضر در جلسه در خواست شد تا تجربیات خود را با دیگر شرکت‌کنندگان به اشتراک بگذارند و به این ترتیب جلسه به شکلی تعاملی و با مشارکت حاضران اداره می‌شد.

در خلال این گفتگو‌ها برخی از حاضران که تجربه‌ کارآفرینی و خوداشتغالی داشتند از مشکلات‌شان صحبت کردند، نبود سرمایه‌ی اولیه و دشواری در بازاریابی اصلی‌ترین مشکلات این زنان بود. مطرح شدن این مشکلات اساتید جلسه را به سمتی برد که راهکارهای‌شان برای کارآفرینی را روی حل این مشکلات و پرداختن به مهارت‌های لازم برای فایق آمدن بر آنها متمرکز کنند. برای مثال بهبود روابط اجتماعی، ریسک پذیری و شناخت وضع موجود از جمله مهارت‌هایی بود که بیشتر مورد تاکید قرار گرفتند. آقای مناف‌زاده تاکید کرد که کارآفرینی یک فعالیت ذهنی نیست و برای محقق کردن آن باید:

  1. برای یک فعالیت جدید تصمیم‌گیری کرد
  2. افکار درونی را مدیریت کرد
  3. ایده‌های جدید پیدا کرد و
  4. توانمندی‌های خود را شناخت

اهمیت مطرح شدن مشکلات زنان حاضر در چنین جلساتی این است که مدیران بنیاد از مشکلات آنان آگاه ‌شوند و در فعالیت‌های آتی بنیاد حضرت علی (ع) برنامه‌هایی برای حل این مشکلات در نظر بگیرند. برای مثال برگزاری کارگاه‌های بازاریابی، فراهم کردن وام‌های قرض‌الحسنه برای شروع کارآفرینی، معرفی زنان دارای مهارت‌ به کارآفرینان موفق و بسیاری از فعالیت‌های دیگر می‌تواند کمک شایانی به حل مشکلات این افراد کند و هدف بنیاد را که توانمند‌سازی زنان سرپرست خانوار است، به بهترین شکل محقق کند.

در انتهای جلسه نیز از طرف زنان سرپرست خانوار پیشنهاد‌هایی برای کارآفرینی داده شد که مورد استقبال سایر زنان قرار گرفت و تعدادی از آنها برای همکاری در طرح‌های اعلام آمادگی کردند. برای مثال ایجاد کارگاه‌های مشترک مانند تهیه‌ی غذا یکی از پیشنهاد‌هایی بود که با استقبال بسیار خوبی روبرو شد.