تهران، دیباجی جنوبی

بن بست رحیمی، پلاک 104، واحد 8

021-26656130

پاسخگویی در ساعات اداری

روزهای زوج

از ساعت 9:30 تا 14:00

برگزاری کارگاه‌ کاربست تئوری انتخاب در مدیریت و کنترل استرس

جمعه 11 اسفند 1396

 

پنجشنبه 26بهمن 1396

یکی از راهکارهای اساسی بنیاد خیریه حضرت علی(ع) برای بازتوانی و افزایش کیفیت زندگی خانوارهای تحت پوشش، برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های مشاوره ای و روانشناسی در بازه‌های زمانی منظم بوده و هست. به همین منظور کارگاه دیگری با عنوان کارگاه کاربست تئوری انتخاب در مدیریت وکنترل استرس با هدایت جناب آقای اسماعیلی و همکاری آقای منافزاده با حضور مددجویان گرامی در محل بنیاد برگزار شد. نشست با طرح این سوال آغاز شد که برجسته‌ترین نکته ای که تاکنون از خلال کلاس‌ها و برنامه‌های برگزارشده بنیاد یادگرفته اید، چه بوده است؟

پاسخ های حاضران به این شرح بود:

 • مدیریت خشم (با دوری از محیط تنش زا یا ذکرگویی؛ هیجان کنترل و تفکر مجددا آغاز می‌شود).
 • مثبت نگری؛
 • بالا رفتن آستانه تحمل؛
 • تاب آوری (انعطاف پذیری، افزایش توان حل مسئله، امیدوار شدن، خوش بینی، در لحظه زندگی کردن)

سپس سوالات کوتاهی بین حاضران پخش شد و از آنها درخواست شد این سوالات را از یکدیگر بپرسند. سوالات مطرح شده عبارتند از:

 • چه کسی را بیش از همه تحسین می‌کنید؟
 • چه کاری به شما لذت می‌دهد؟
 • مهم‌ترین ارزش زندگی شما چیست؟

پاسخ هایی که حاضران به سوال مهم‌ترین ارزش زندگی خود دادند، شامل موفقیت و سلامتی بچه ها، استقلال مادی و پیدا کردن کار دائم بود. در عین حال از خلال این بحث‌ها نتیجه گیری شد که افراد می‌توانند شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم داشته باشند اما افراد باید ویژگی‌های فردی خود را بشناسد. هر فرد برای پاسخ به این سوالات به آگاهی و شناخت از خودش نیاز دارد؛ به‌عبارت دیگر خودآگاه باشد. خودآگاهی، توانایی شناخت و آگاهی از ویژگی‌های فردی، نقاط ضعف و قدرت خود، هدف‌ها و ارزش‌ها، نگرانی‌ها و بیزاری‌ها است.

در ادامه سوال شد که هر کدام از حاضران در کارگاه هنگام تکمیل پرسشنامه‌های ارایه شده در مورد خود چه فکری داشتند:

 • به قوانین پایبند هستم؛
 • با خشم به جایی نمی‌رسم، باید با فکر پیش بروم؛
 • به ضعف‌هایم پی بردم و اینکه با مشورت می‌توانم راه‌های بهتری انتخاب کنم؛
 • در مشکلات خودم تصمیم می‌گیرم و خانواده را درگیر نمی‌کنم و سعی می‌کنم مسئله را خودم حل کنم.

سپس آقای اسماعیلی در مورد استرس و راهکارهای مقابله با استرس صحبت کردند. معمولا برخی از افراد بعد از برخاستن از خواب دچار استرس هستند، گاهی این استرس ها از بیرون است گاهی از درون. استرس درونی بیشتر فرد را اذیت می کند. به طور کلی استرس را نمی‌توان کنترل کرد اما می‌توان مشکلات کوچک را با استرس و فکر و خیال بزرگ و چند برابر نکرد. می‌توان با آرامش مشکلات کوچک را حل کرد- مشکلات را برای دیگران بازگو نکرد و شتابزده عمل نکرد.

به طور خاص در مورد درس خواندن بچه ها فشار از بیرون نباید باشد. بچه‌ها باید خودکار باشند، بچه‌ها را نباید تحقیر کرد-نصیحت نکنیم- سرزنش و تنبیه نکنیم- با آنها بحث و جدل نکنیم- باج ندهیم- همه اینها کمک می کند تا اعتماد به نفس آنها بالا برود. در مواجهه با فرزندان کلا زبان عشق‌ورزی داشته باشیم.

در این ارتباط یکی از مادران حاضر در ارتباط با فرزندش خاطره‌ای تعریف کرد: «دخترم اصلا درس نمی‌خواند و نمره‌هایش بسیار کم بود. من به جای اینکه معلم و  مدرسه و خانواده را درگیر کنم با خودش صحبت کردم و با همفکری و مشورت به این نتیجه رسیدیم که او دوست دارد که من عصرها کنارش باشم و فقط صبح سرکار بروم. وقتی اینکار را کردم سال تحصیلی حدید بهتر و بیشتر درس خواند و شاگرد ممتاز شد.

سپس استاد در مورد اینکه اگر این مادر نمی‌توانست عصرها خانه بماند چه کار دیگری می‌توانست انجام بدهد، قدرت حل مسئله حاضران را به چالش کشیدند.

یکی دیگر از مادران گفت: «مدتی مدام سیب‌زمینی می‌خریدم ولی خیلی زود تموم می‌شد و نمی‌دانستم چرا. تا اینکه فهمیدم پسر 12ساله ام الویه درست می کرده و در مدرسه می‌فروخت و با اینکار 300هزارتومن پس انداز کرده که به من داد که مامان حالا برایم گوشی می‌خری… !

در ادامه به مسئله مقصر دانستن دیگران، زبان عشق‌ورزی و کنترل درونی و بیرونی در یک رابطه پرداخته شد. پنج زبان عشق‌ورزی عبارت است از: هدیه دادن- در آغوش گرفتن-تایید کردن- وقت گذاشتن برای گفتگو-خدمت به هم بدون منت.

بنا به گفته استاد، زمانی که انگشت اشاره را به سمت دیگران می‌گیریم و به دنبال مقصر می‌گردیم، در صدد توجیه اشتباهات خود هستیم، چرا که سه انگشت دیگر به سمت خود ما نشانه رفته است. زمانی که انگشت اشاره را به سمت دیگری می‌گیریم از خود چند سوال بپرسیم:

 • انگشت اول: من چه می‌خواهم؟
 • انگشت دوم: همین حالا دارم چه می‌کنم؟
 • انگشت سوم: آیا کاری که می‌کنم موثر است؟
 • انگشت چهارم: از این به بعد چه کنم تا شرایط بهتر شود؟

در پایان نیز آقای اسماعیلی چگونگی رابطه بر مبنای کنترل درونی و کنترل بیرونی را تشریح کردند و ویژگی‌های لازم را برای یک رابطه خوب به شرح زیر برشمردند:

1-گفتگو، 2-احترام؛ 3-پرسش؛ 4-اعتمادکردن؛ 5-تشویق؛ 6-سکوت؛ 7-شنیدن فعال؛ 8-الگو بودن؛ 9- همکاری.

الزامات یک رابطه بر پایه کنترل درونی یا کنترل بیرونی