تهران، دیباجی جنوبی

بن بست رحیمی، پلاک 104، واحد 8

021-26656130

پاسخگویی در ساعات اداری

روزهای زوج

از ساعت 9:30 تا 14:00

برگزاری کارگاه‌های تغذیه نوجوانان و استرس و راهکارهای مقابله با آن

یکشنبه 24 دی 1396

 

در تداوم برنامه های بنیاد خیریه حضرت علی (ع) برای بهبود کیفیت زندگی زنان سرپرست خانوار تحت پوشش و خانواده‌های آنان، دو کارگاه اصول تغذیه نوجوانان با هدایت سرکار خانم فخار مشاور محترم تغذیه و کارگاه استرس و راه‌های مقابله با آن با هدایت سرکار خانم‌ میری مددکار محترم بنیاد و سرکار خانم پازوکی با حضور مددجویان گرامی در محل بنیاد برگزار شد.

 • کارگاه اول

یکی از مراحل مهم زندگی هر فرد، دوره نوجوانی است. در این دوره بدن فرد دچار تغییراتی می شود، که این تغییرات شامل افزایش قد و وزن در نوجوانان و نیز شروع دوران قاعدگی در دختران است. به سبب سرعت رشد در این دوران، توجه به نیازهای تغذیه ای آنان از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این کارگاه سرکار خانم فخار مشاور تغذیه به تشریح نیازهای غذایی نوجوانان به ویژه دختران در دوران قاعدگی پرداختند.

یکی از نیازهای مهم غذایی نوجوانان هنگام بلوغ، نیاز به پروتئین است اما بنا به اظهارات خانم فخار مصرف پروتئین الزاما به معنای مصرف گوشت نیست بلکه حبوبات، تخم مرغ، لبنیات و گاه سبزیجات که منبع خوبی از پروتئین هستند، می‌تواند نیاز تغذیه ای نوجوانان را برطرف کند. در عین حال ایشان تاکید داشتند که مصرف همزمان پروتئین گیاهی و حیوانی بهترین گزینه برای تغذیه مناسب نوجوانان خواهد بود.

مسئله دیگری که عنوان شد نیاز دختران جوان به آهن است که اگر همراه با ویتامین سی (C) دریافت شود جذب آهن را در بدن آن ها افزایش خواهد داد. در زمینه سندروم قاعدگی در دختران نوجوان نیز مطالبی عنوان شد که این سندروم معمولا با درد و نفخ همراه است و می‌توان با برنامه‌های غذایی مناسب آن را کاهش داد. مواد غذایی حاوی کلسیم و لبنیات می‌تواند به آرامش بیشتر این دوران کمک کند. مصرف ماست با نعناع و آویشن نیز می‌تواند موثر باشد، مصرف مایعات فراوان نیز موثر خواهد بود. مسئله تراکم استخوانی نوجوانان بحث دیگری بود که مطرح شد و این که بیشترین میزان تراکم تا قبل از 24سالگی روی می‌دهد و بایستی در این دوران به تغذیه مناسب نوجوانان توجه بیشتری داشته باشیم. همچنین خانم فخار در مورد مصرف مکمل‌های غذایی و تداخل جذب احتمالی آن ها نیز توضیحاتی دادند. سپس در ادامه به تفضیل املاح و ویتامین‌های مختلف مورد نیاز بدن و مواد غذایی حاوی هرکدام بیان شد که در زیر مشاهده می‌شود.

کلسیم: نیاز به کلسیم در دوره نوجوانی بیش از دوران کودکی است زیرا در این دوران اسکلت فرد رشد می‌کند و اگر فرد به طور طبیعی آن را دریافت نکند باید از طریق مکمل دریافت کند. مصرف روی (زینک) همزمان با کلسیم مانع از جذب کلسیم در بدن خواهد شد. مغزها مثل بادام و لبنیات منابع مهم کلسیم هستند.

ویتامین D: یکی از ویتامین‌های لازم برای بدن است که به رشد و استحکام استخوان‌ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند. نور مستقیم آفتاب بهترین منبع تامین ویتامین دی، و روغن ماهی، خامه، کره و تخم مرغ و جگر از دیگر منابع حاوی این ویتامین هستند.

ویتامین E: از آن جهت بسیار مهم است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد یعنی در پیشگیری از سرطان‌ها نقش مهمی دارند. منابع غذایی این ویتامین جوانه‌ها و مغزها مثل بادام و بادام زمینی  است.

ویتامین6 B: ویتامینی ضد تهوع است و جزو ویتامین‌های حساس به حرارت است و هنگام پخت غذا میزان زیادی از آن از بین می‌رود. موز، عدس، اسفناج و کلم بروکلی حاوی این ویتامین هستند.

ویتامین B12: موادی که حاوی این ویتامین هستند شامل جگر، شیر، تخم مرغ، ماهی و پنیر و … .

ویتامین‌های گروهB  از جمله ویتامین‌های مهم و موردنیاز بدن هستند. نان سفید و برنج آبکش شده به سبب نداشتن ویتامین فاقد ارزش است. اما می توان سبوس برنج آسیاب شده را به غذا اضافه کرد.

با توجه به آلودگی هوا و سمومی که به بدن وارد می‌شود لازم است تا حد ممکن برخی مواد غذایی را در رژیم غذایی خود اضافه کنیم تا عوارض این آلودگی کاهش یابد. در این رابطه نیز خانم فخار منابع و ویتامین‌های موردنیاز را برشمردند.

ویتامین‌های E در مغزها و جوانه‌ها، ویتامین C در مرکبات، کدو حلوایی، فلفل دلمه ای و جعفری و ویتامینA  در سبزیجات زرد و نارنجی به ویژه هویج؛ از جمله ویتامین‌هایی هستند که در روزهای آلوده  بایستی بیشتر مصرف کرد حتی به صورت مکمل آن.

انار و میوه‌های قرمز، همچینین سیر و پیاز بسیار مفید هستند اما چایی، قهوه و شکلات کمتر مصرف شود. چرا که باعث تپش قلب و بیقراری می‌شود.

 در پایان خانم فخار در مورد مراقبت‌های بهداشتی دختران هنگام قاعدگی و مصرف مواد غذایی مناسب در این دوران توضیحاتی ارایه کردند و به سوالات شرکت کنندگان در مورد مباحث مطرح شده نیز پاسخ گفتند.

 • کارگاه دوم

استرس و اضطراب از جمله چالش‌های روانی هستند که افراد زیادی را درگیر ساخته است، اما لازم است بدانیم بسیاری از مشکلات روانی با مراقبت‌های مناسب قابل پیشگیری هستند، اما در صورت بروز این مشکلات با تشخیص روانشناس چه به صورت روان درمانی و چه با دارو قابل درمان است. کارگاه دوم که با هدایت سرکار خانم میری مددکار محترم بنیاد برگزار شد به بررسی استرس و راهکارهای مقابله با آن اختصاص یافت.

در ابتدای کارگاه از شرکت کنندگان در باره برنامه کارگاه قبلی «تکنیک‌های فروبردن خشم» نظرسنجی شد و اینکه آیا راهکارهای ارایه شده برای آنان کاربردی بوده یا خیر؟ پاسخ شرکت کنندگان به کاربردی بودن راهکارهای مورد نظر مثبت بود.

برای شروع کار از حاضران سوال شد که آیا تا به حال تجربه استرس و اضطراب داشته اند یا خیر؟ برخی به سبب مشکلات زندگی از استرس زیاد خود گفتند و برخی نیز معتقد بودند که با ذکر صلوات آرام می‌شوند.

برای آشنایی بیشتر با  ویژگی های افراد مضطرب، علائم بروز استرس و اضطراب در افراد تشریح شد. به گفته خانم میری در افراد مضطرب این علائم و حالات به صورت مداوم وجود دارد:

تپش قلب- بیقراری شدید- احساس خستگی مفرط- عصبی بودن- ترس و نگرانی دائم- بی خوابی و بد خوابی-تنفس نامنظم- عرق کردن- سردرد و سرگیجه- مشکل در تمرکز حافظه- لرزش یا پرش عضلات- تکرر ادرار

راهکارهایی که خانم میری برای مقابله با استرس ارایه کردند عبارت بود از:

 • شب به موقع بخوابیم (8ساعت خواب)
 • معاشرت با افراد آرام که در ما ایجاد آرامش می کنند
 • پرهیز از رقابت با دیگران
 • پذیرش و کنار آمدن با مشکلات
 • به زمان حال فکر کنیم
 • به موسیقی ملایم گوش دهیم
 • اخبار ناخوشایند گوش نکنیم
 • به مشکلات فکر نکنیم
 • در طول روز استراحت کوتاه داشته باشیم
 • از تغییرات بزرگ و ناگهانی پرهیز کنیم
 • ورزش کنیم
 • از متخصصان استفاده کنیم
 • از تکنیک‌های آرام بخش استفاده کنیم (یوگا و مدیتیشن)
 • به خاطرات خوب فکر کنیم
 • تقسیم وظایف در خانه و محل کار
 • مهارت ابراز وجود در خود ایجاد کنیم (به موقع حرف خود را بزنیم در خانه و محل کار)
 • از مصاحبت افراد مثبت اندیش بهره ببریم
 • مهارت نه گفتن را بیاموزیم
 • از مصرف بیش از حد کافئین مثل چایی و قهوه و نسکافه خودداری کنیم

در این کارگاه سرکار خانم پازوکی نیز در رابطه با ورزش و فعالیت مناسب بدنی برای خانم‌ها پیشنهاداتی ارایه کردند. همچنین با توجه به حضور ایشان در مناطق زلزله زده، تجارب خود را در این مورد برای سایرین بیان کردند.