تهران، دیباجی جنوبی

بن بست رحیمی، پلاک 104، واحد 8

021-26656130

پاسخگویی در ساعات اداری

روزهای زوج

از ساعت 9:30 تا 14:00

برگزاری کارگاه‌های تغذیه سالم و کنترل خشم

شنبه 13 آبان 1396
کارگاه-تغذیه-سالم-خیریه-علی

 

گزارشگر: خانم افسانه خانه زر

بنیاد خیریه حضرت علی(ع) برای بهبود کیفیت زندگی زنان سرپرست خانوار تحت پوشش به تناوب کارگاه‌های آموزشی متعددی برگزار می‌کند که دو کارگاه تغذیه سالم و کنترل خشم نیز از آن جمله است. این دو کارگاه با حضور زنان سرپرست خانوار علاقمند و با مدیریت سرکار خانم‌ها فخار، میری و پازوکی پنجشنبه 26مهرماه در محل بنیاد برگزار شد.

  • کارگاه اول

از راهکارهای بهبود شاخص‌ سلامت در خانواده‌های تحت پوشش، آموزش و خودمراقبتی است و یکی از مهمترین عوامل در بهبود این شاخص‌ها، امنیت غذایی و تغذیه است. از این رو بنیاد خیریه با توزیع اقلام غذایی مورد نیاز خانواده‌ها به صورت ماهیانه در تلاش است تا نیازهای اولیه و امنیت غذایی آنان را تا حدودی تامین کند. اما نبود الگوی تغذیه ای مناسب و رعایت نکردن تناسب بین گروه‌های غذایی ضروری در سبد خوراک روزانه می‌تواند سلامت افراد خانواده به ویژه زنان و کودکان را تهدید کند.

در کارگاه آموزشی تغذیه سالم سرکار خانم فخار کارشناس تغذیه با توصیف هرم غذایی متذکر شدند که این هرم به مثابه راهنمایی است که کمک می‌کند تا هر فرد اطمینان یابد که کلیة مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می‌کند.

 

مواد غذایی ذکر شده در هرم غذایی شامل غلات، میوه و سبزیجات، لبنیات، گوشت، چربی‌ها و قند است که انسان برای سلامتی خود به همه آنان نیاز دارد اما میزان نیاز بدن به هر کدام متفاوت است. سپس در مورد مقدار مورد نیاز روزانه هر یک از این گروه‌ها، چگونگی جایگزین مواد غذایی مختلف در هر گروه صحبت شد و با هرم غذایی مدیترانه‌ای مقایسه شد. کمترین میزان نیاز بدن به گروه چربی و قندها است و بیشترین میزان مورد نیاز حدود 11-8 واحد، گروه نان و غلات که برای تأمین انرژی، رشد و سلامت سیستم عصبی ضروری است.

با مقایسه دو هرم غذایی مشاهده می شود غذاهای دریایی، زیتون و مغزهای خوراکی، حبوبات و غلات سبوس دار در هرم مدیترانه ای جایگاه ویژه ای دارند و از اصلی ترین مواد غذایی در این هرم هستند.هرم غذایی مدیترانه

 

سپس خانم فخار به پیامدهای کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها در بدن پرداختند. ایشان ریزش مو را ناشی از کم‌خونی، کمبود روی و مشکلات هورمونی و … دانستند. رنگ پریدگی می‌تواند یکی از نشانه‌های کم‌خونی فرد باشد .

در پایان نیز به بهداشت مواد غذایی اشاره شد و نحوه شستشو و ضدعفونی کردن و چگونگی حفظ مواد مغذی میوه‌ها و سبزیجات آموزش داده شد.

  • کارگاه دوم

خشم، از هيجانات طبيعي انسان است که همه ما آن را در زندگي تجربه کرده‌ايم، اما زماني که مداوما خشمگین

شویم یا نحوه ابراز خشم به درستی کنترل نمی‌شود، مي‌تواند مخرب و ويرانگر باشد و پيامدهاي ناگواري را براي ما و اطرافيان ما پیش آورد. در کارگاه دوم سرکار خانم میری مددکار اجتماعی در باره خشم و راه‌های کنترل آن صحبت کردند. به زعم ایشان خشم می‌تواند درونی باشد به سبب ناراحتی هایی که داریم و از خودمان ناراحت هستیم و گاه بیرونی است که منجر به درگیری با دیگران می‌شود.

هیچکس به طور ناگهانی و یکباره خشمگین نمی شود و معمولا افراد سه مرحله را پشت سر می‌گذرانند که این سه مرحله خشم عبارت است از:

  • دلخوری: از مسئله یا چیزی که پیش آمده رنجیده خاطر و ناراحت می شویم؛
  • عصبانیت: شدت دلخوری منجر به عصبانیت می شود؛
  • خشم: نهایت عصبانیت و دلخوری است.

سپس در مورد راه‌های کنترل خشم صحبت شد. راه حل‌های که برای کنترل خشم ارایه شد به قرار زیر است:

1-از آن محیط دور شوید و تغییر مکان دهید؛ 2-اگر امکان دارد، دوش بگیرید؛ 3- تا شماره 10 بشمارید؛ 4-از شیوه ریلکس شدن و آرام سازی بدن در یوگا استفاده کنید؛ 5- به مضرات خشم فکر کنید؛ 6-چند بار نفس عمیق بکشید؛ 7-استراحت کنید؛ 8-خودتان را از بالا نگاه کنید؛ 9-روی کاغذ بنویسید؛ 10-به چیزهای خوب فکر کنید؛ 11- به آهنگ مورد علاقه خود گوش کنید؛ 12- این نیز بگذرد.

در ادامه سرکار خانم پازوکی از همکاران دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران و از همراهان قدیمی بنیاد که در ابتدای جلسه با طرح پرسش‌هایی اطلاعاتی کلی از خانم‌ها جمع آوری کرده بودند، پیشنهاد کردند که باتوجه به طرح جدید دانشکده برای خیریه‌ها، خانم‌های تحت پوشش بنیاد با مدرک کارشناسی در همه رشته‌ها، در صورت تمایل می‌توانند پس از گذراندن آزمون ورودی برای دوره کارشناسی ارشد به صورت رایگان در این دانشکده  ثبت نام کنند.

در پایان کارگاه، ورقه‌های نظر سنجی توزیع شد که بر اساس نتایج آن بیشتر خانم‌‌ها از برگزاری کارگاه آموزشی تغذیه سالم رضایت داشتند و قرار شد این کارگاه در فرصت‌های مناسب ادامه یابد. بانوان شرکت کننده از برگزاری کارگاه کنترل خشم نیز استقبال کردند. همچنین سرکار خانم‌ها پازوکی و میری به مشکلات و مسایل برخی از مادران حاضر در کارگاه در رابطه با خود و فرزندانشان نیز رسیدگی کردند.

در انتها از خانم افسانه خانه زر که در تهیه این گزارش همکاری کردند بسیار سپاسگزاریم.