تهران، دیباجی جنوبی

بن بست رحیمی، پلاک 104، واحد 8

021-26656130

پاسخگویی در ساعات اداری

روزهای زوج

از ساعت 9:30 تا 14:00

برگزاری دو کارگاه آموزشی ارتباط مؤثر و کارگاه عملی آرام سازی ذهن

یکشنبه 15 اسفند 1395

 

یکی از هدف‌های بنیاد توانمندسازی زنان از طریق تقویت و ارتقای توانایی‌های اجتماعی و فرهنگی آنان است که پیامدهای از قبیل توانایی حل مساله، عزت نفس، کنترل امور زندگی و ارتقای کیفیت زندگی زنان سرپرست خانوار در پی خواهد داشت. به همین لحاظ توسط بخش فرهنگی و آموزشی بنیاد به تناوب و در فرصت هایی متناسب با اوقات فراغت زنان مددجو برنامه‌‌هایی تدارک دیده می‌شود، از جمله این برنامه‌ها، برگزاری دو کارگاه آموزشی و عملی ارتباط موثر و آرام سازی ذهن است که گزارش کوتاهی از این دو برنامه در زیر ارایه می شود.

غنی سازی اوقات فراغت زنان تحت پوشش و خانواده های آنان

کارگاه‌های ارتباط موثر با حضور دکتر مهشید کارخانه چی و کارگاه عملی آرام سازی ذهن با حضور سهیلا تاج‌بخش مدرس تکنیک‌های یوگا و آرام سازی ذهن روز پنج شنبه 28بهمن 1395 با حضور زنان تحت پوشش در بنیاد خیریه حضرت علی (ع) برگزار شد.

در کارگاه آموزشی ارتباط موثر به بررسی شکل گیری یک رابطه و چگونگی انتقال پیام توسط طرفین رابطه پرداخته شد. همچنین در این کارگاه عوامل موثر در شکل گیری رابطه ای کارآمد و نیز نحوه گفتگو تشریح شد. در ادامه برنامه شرکت کنندگان بعد از آشنایی با انواع پیام، شیوه درست انتقال پیام و ویژگی‌های ارتباط کارآمد و ناکارآمد تمرین‌های عملی انجام دادند که برای آن جالب و لذت بخش بود.

در کارگاه عملی آرام سازی ذهن بعد از انجام چند حرکت کششی، توضیحات مقدماتی در ارتباط با مشاهده تنفس به عنوان ابزاری ساده برای حضور در لحظه و کنترل احساسات و افکار به شرکت کنندگان داده شد. بعد از آن حاضران به تجربه عملی و هدایت شونده پرداختند به لطف پروردگار این تجربه عملی همراه با احساس آرامش و رهایی در جسم و ذهن برای شرکت کنندگان عزیز بود.

در انتهای هر دو برنامه فرم ارزیابی به شرکت کنندگان داده شد که در آن در مورد چگونگی برنامه‌های اجرا شده و آموخته‌های آنان از این برنامه ها پرسش شده بودند. تقریبا بیشتر شرکت کنندگان از فضای پرانرژی کلاس روان شناسی و مطالب آموزشی ارایه شده ابراز رضایت کرده و علاقه‌مندی خود را به تمرینات آرام سازی ذهن و شرکت در برنامه‌هایی از این نوع را اعلام کردند. برخی از شرکت کنندگان نیز پیشنهاد دادند در کارگاه‌های آتی گفت و شنود  به طور خاص در مورد مسائل و مشکلات آنان نیز در برنامه گنجانده شود.

برگزاری این کارگاه‌ها و اعلام رضایت جمعی شرکت کنندگان نشان از کارآمدی ومفید بودن این گونه کارگاه‌هاست. از سوی دیگر با توجه به شرمساری یا حجب و حیایی که زنان در بیان  برخی از مشکلات و مسایل خود دارند بدون تردید برگزاری این کارگاه‌های جمعی و مشارکتی می‌تواند در شناسایی دقیق‌تر مسائل و مشکلات مددجویان موثر باشد و در عین حال فعالیت‌های بنیاد را در مسیر درست و اصولی تری قرار دهد.