تهران، دیباجی جنوبی

بن بست رحیمی، پلاک 104، واحد 8

021-26656130

پاسخگویی در ساعات اداری

روزهای زوج

از ساعت 9:30 تا 14:00

کارگاه روانشناسی با موضوع مسئولیت‌پذیری و ویژگی‌های آن

سه شنبه 16 مهر 1398

 

از برنامه‌های مستمر و در دستور کار بنیاد خیریه حضرت علی(ع) برای بهبود شرایط زندگی خانواد‌ه‌های تحت پوشش، برگزاری نشست های روانشناسی و مشاوره ای است، به همین منظور و در ادامه کارگاه‌های پیشین، برنامه دیگری با عنوان «مسئولیت‌پذیری و ویژگی‌های آن» با هدایت جناب آقای اسماعیلی و با حضور خانم‌های مددجو پنجشنبه 28شهریور 1398در محل دفتر بنیاد برگزار شد.

قبل از شروع کارگاه، نمایندگانی از شرکت پنبه ریز از تاریخچه شرکت و تنوع محصولات آن برای حاضران صحبت کرده و درباره بهداشت و نحوه مراقبت از پوست و مو مطالبی بیان کردند. همچنین درباره نحوه همکاری و اشتغال در این شرکت که به صورت بازاریابی شبکه ای انجام می شود، برای داوطلبان توضیحات مختصری ارایه دادند. پس از این توضیحات، برنامه اصلی کارگاه آغاز شد.

ابتدا از شرکت‌کنندگان درخواست شد هر کدام سه ویژگی فرد مسئولیت‌پذیر را بیان کنند. ویژگی‌هایی که طرح شد، عبارت بود از:

قانونمند بودن منظم بودن منطق داشتن انجام کارها
آرامش ارزش قائل شدن پشتکار توجه به اطرافیان
وقت شناس بودن برنامه ریزی داشتن صداقت داشتن فعال بودن
مشارکت پیگیری کردن تحمل زیاد اعتماد به نفس داشتن
انجام کارهای شخصی اولویت بندی مشورت عزت نفس بالا
پذیرش اشتباهات استقلال درک بالا تلاش‌گر

 

سپس این سوال طرح شد که اگر افراد برخی از این ویژگی‌ها را داشته باشند آیا افرادی مسئولیت‌پذیر هم خواهند بود؟ بعد از بحث و گفتگوهای شرکت کنندگان درباره هر یک از این ویژگی‌ها، آقای اسماعیلی توضیح دادند که برخی از این ویژگی‌ها هم در افراد مسئولیت پذیر وجود دارد و هم در افراد مسئولیت‌گریز. اما برای اینکه یک فرد مسئولیت‌پذیر رو بشناسیم می‌توان ویژگی‌های شاخص‌تری برای او تعریف کرد؛ بر این اساس می توان گفت، یک فرد مسئولیت‌پذیر خواسته‌ها و اهداف روشن و شفافی دارد، این خواسته‌ها قابل اندازه‌گیری و دست‌یافتنی است، همچنین زمان‌بندی مشخصی نیز برای رسیدن به این اهداف در نظر دارد.

در ادامه در مورد چگونگی تربیت بچه‌هایی مسئولیت‌پذیر گفتگو شد و اینکه اگر فرزندان ما مسئولیت‌پذیر نیستند این ما پدرها و مادرها هستیم که باید پاسخ دهیم که چرا نیستند. در پایان نیز در بحث و گفتگوی جمعی حاضران و طرح برخی از مسایل و مشکلات، راهکارهایی برای تربیت فرزندانی مسئولیت‌پذیر مطرح شد.