تهران، دیباجی جنوبی

بن بست رحیمی، پلاک 104، واحد 8

021-26656130

پاسخگویی در ساعات اداری

روزهای زوج

از ساعت 9:30 تا 14:00

کارگاه‌ بازتوانی و بهبود کیفیت زندگی مددجویان

یکشنبه 29 اردیبهشت 1398

 

در ادامه سلسه برنامه‌های بنیاد علی (ع) برای بازتوانی و بهبود کیفیت زندگی افراد تحت پوشش، کارگاه دیگری با هدایت اساتید محترم آقایان حاجی اسماعیلی و مناف زاده 5شنبه 12اردیبهشت 1398، در محل بنیاد برگزار شد.

تلاش بنیاد حضرت علی (ع) همواره بر این بوده است که همزمان با پشتیبانی مالی و غیرمالی خانواده‌های تحت پوشش، با برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی و مشاوره ای از آسیب‌های بیشتر آنان جلوگیری کند، چرا که احساس ضعف و ناتوانی زنان سرپرست خانوار در ادارة امور اقتصادی خانواده و کنترل زندگی، عزت نفس و خودارزشمندی را در آنان مختل کرده و زمینة ابتلا به افسردگی و سایر اختلالات روانی را فراهم می‌کند.

در ابتدای این برنامه اساتید حاضر با تاکید مجدد بر اینکه یکی از مهمترین هدف‌های بنیاد حضرت علی(ع) کمک برای بالابردن کیفیت زندگی مددجویان است، با طرح یک سوال کارگاه را آغاز کردند. سوال مطرح شده عبارت بود از: آیا انسان‌های توانمند و کارآمد متولد می‌شوند یا ساخته می‌شوند؟

بی تردید فاکتور اصلی توانمندی و کارآمدی افراد، سلامت جسمانی و روانی آنها است. به همین سبب در نظام‌های توسعه یافته، توجه به سلامت جسمانی و روانی افراد توسط سیستم دولتی و حتی سمن‌ها و بنیادهای غیردولتی همواره مد نظر است و درمان به ویژه مسئله پیشگیری در دستور کار این نظام‌ها قرار دارد. اما در نظام‌های توسعه نیافته با نادیده گرفتن این مسئله سبب ایجاد هزینه‌های سنگین هم برای افراد جامعه و هم برای سیستم شده اند.

در نظام‌های توسعه یافته برای پیشگیری یا جلوگیری از آسیب‌های بیشتر افراد سه نکته مهم مد نظر قرار می‌گیرد:

  1. اهمیت نیازهای انسانی و روش درست برآورده شدن این نیازها؛
  2. توجه به افرادی که آسیب‌ها و مشکلات را لمس می‌کنند؛
  3. بازتوانی مجدد افراد با استفاده از توانایی‌های باقیمانده در آنان.

اما نحوه برخورد بنیادها و سمن‌ها با آسیب‌های پدید آمده در افراد دو گونه است، بنیاد در شیوه سنتی در نقش ناجی افراد ظاهر می‌شود و تنها بخشی از نیازهای مددجویان مدنظر قرار می‌گیرد. در این شیوه مددجو یک قربانی است و حمایت‏ها در بسیاری از موارد تنها به حفظ وضعیت موجود مددجویان کمک کرده و به‌ندرت سبب توانمندی و مسئولیت پذیری آنها می‌شود که در بسیاری از موارد مسئولیت گریزی را در آنان و اطرافیان آنها تقویت می‌کند.

در فرآیند مدیریت علمی بنیادها، مددجویان با حفظ حرمت نفس و خود ارزشمندی به افرادی توانمند، کارآمد و مسئولیت پذیر و خشنود با تاب آوری مناسب اجتماعی خواهیم داشت و هر یک از این مددجویان خود حامیانی باکیفیت برای دیگر افراد در معرض آسیب خواهند بود.

برنامه کارگاه با روایت شرکت کنندگان از زندگی و رنج هایشان ادامه یافت و این که چگونه توانستند با کمک دیگران و به خصوص آموزش، از دل این رنج‌ها و آسیب‌ها، انسانی امیدوار و توانمند و کارآمد شوند که اگر تلاش نکرده بودند، اوضاع و شرایط خود و فرزندان شان چه بسا دردناک تر و سخت تر از امروز بود. هنگامی که مددجویان قصه خود را روایت می کردند در چهره دیگر مددجویان شوق حرکت و امید مشاهده می شد که با تشویق راویان قصه چنان می نمود که آرزو می کردند در آینده من هم یکی از این راویان قصه پر غصه ولی خشنود از مسئولیت پذیری و توانمندی در چالش با مشکلات خود باشم.