تهران، دیباجی جنوبی

بن بست رحیمی، پلاک 104، واحد 8

021-26656130

پاسخگویی در ساعات اداری

روزهای زوج

از ساعت 9:30 تا 14:00

دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان و دختران در طول دوره همه‌گیری ویروس کرونا؛ گزارش سازمان ملل متحد

چهارشنبه 8 بهمن 1399

بنیادی‌ترین عامل در فرآیند توانمندسازی زنان ایجاد برابری جنسیتی است. برابری جنسیتی نه تنها حق همه انسان هاست، بلکه بنیادی برای ایجاد یک جهان در صلح، کامیاب و پایدار است. براساس گزارش سازمان ملل متحد، طی دهه‌های گذشته پیشرفت هایی در این حوزه صورت گرفته‌است: دختران بیشتری به مدرسه می‌روند، دختران کمتری مجبور به ازدواج در سن پایین می‌شوند، زنان بیشتری در پارلمان و سمت‌های رهبری مشغول به کار هستند، و قوانین بیشتری برای ایجاد برابری جنسیتی اصلاح می‌شوند.

با وجود این دستاوردها، چالش‌های بسیاری همچنان باقی است: قوانین تبعیض آمیز و هنجارهای اجتماعی هنوز نفوذ بسیاری دارند. زنان همچنان در تمام سطوح رهبری حضور کمرنگ‌تری دارند و از هر 5 زن 15 تا 49 ساله، یک نفر خشونت فیزیکی یا جنسی را توسط شریک زندگی خود در بازه 12 ماهه تجربه می‌کند.

اثرات همه گیر ویروس کرونا می تواند پیشرفت‌های محدودی را که در حوزه برابری جنسیتی حاصل شده‌است معکوس کند. شیوع ویروس کرونا باعث تشدید نابرابری های موجود در همه زمینه ها برای زنان و دختران می شود؛ از بهداشت گرفته تا اقتصاد، امنیت و حمایت اجتماعی.

در همه‌گیری ویروس کرونا، زنان نقش بزرگی ایفا می کنند؛ هم به عنوان کارکنان خط ‌مقدم حفظ سلامت در مراکز درمانی و هم به عنوان کسانی که در منزل مراقبت از سایر اعضا را برعهده دارند. کارهای مراقبتی بدون مزد زنان، در نتیجه تعطیلی مدارس و افزایش نیاز افراد مسن به مراقبت، به میزان قابل توجهی افزایش یافته‌است. همچنین ضربه اقتصادی ناشی از شیوع این ویروس برای زنان سنگین‌تر بوده است، چرا که امنیت شغلی برای آن‌ها کمتر از مردان است. حدود 60 درصد از زنان در حوزه اقتصاد غیررسمی کار می کنند که همین امر آن‌ها را بیشتر در معرض فقر قرار می‌دهد.

این بیماری همچنین منجر به افزایش خشونت علیه زنان و دختران شده است. با تعطیل شدن شهرها، بسیاری از زنان با سوءاستفاده گرهای خود در خانه گیر افتاده اند و برای دستیابی به خدماتی که تحت تاثیر این محدودیت‌ها کمتر شده‌اند، تلاش می‌کنند. داده ها نشان می دهد که از زمان آغاز همه‌گیری، خشونت علیه زنان و دختران، به ویژه خشونت خانگی، شدت یافته‌است.

زنان که بیشترین آسیب را از این همه‌گیری می‌بینند، ستون فقرات ایجاد بهبودی در جوامع نیز هستند. لحاظ کردن زنان و دختران در مرکز فعالیت‌های اقتصادی، اساسا نتایج بهتر و پایدارتری برای همه به همراه خواهد داشت؛ فرآیند بهبودی سریع‌تر رخ می‌دهد و جهان برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار می تواند دوباره بر روی پاهای خود بایستد.

هر برنامه‌ای که برای کاهش آسیب‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا تدوین می‌شود، باید تاثیرات جنسیتی این همه‌گیری را نیز لحاظ کند. به این معنا که:

  • زنان و سازمان‌های مرتبط با زنان را در برنامه‌ها و تصمیم گیری‌های خود دخیل کند.
  • نابرابری در مراقبت‌های خانگی بدون دستمزد را به یک اقتصاد مراقبتی جدید و فراگیر تبدیل کند که برای همه مفید باشد.
  • برنامه‌های اقتصادی-اجتماعی را با تمرکز عمده بر زندگی و آینده دختران و زنان طراحی کند.

سازمان ملل متحد برنامه ای فوری و هدفمند برای کاهش تاثیر بحران کووید-19 بر زنان و دختران با تمرکز بر پنج اولویت اصلی، تدوین کرده است:

  • کاهش خشونت جنسیتی، از جمله خشونت خانگی
  • ارائه بسته‌های خدمات حمایت‌ اجتماعی و اقتصادی
  • همکاری و حمایت اعضای جامعه در فعالیت‌های مربوط به مراقبت
  • رهبری و مشارکت زنان و دختران در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری برنامه‌های کاهش آسیب در مقابل شیوع ویروس کرونا
  • لحاظ کردن دیدگاه‌های جنسیتی در مکانیزم‌های جمع‌آوری داده و هماهنگی آن

همه‌گیری ویروس کرونا، فرصتی برای برداشتن قدمی بنیادین و مثبت برای جبران نابرابری‌های دیرینه در زمینه‌های مختلف زندگی زنان  و ساختن جهانی عادلانه‌تر و منعطف تر فراهم می‌کند.