تهران، دیباجی جنوبی

بن بست رحیمی، پلاک 104، واحد 8

021-26656130

پاسخگویی در ساعات اداری

روزهای زوج

از ساعت 9:30 تا 14:00

تصویب لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت، و ضرورت اعمال آن در دوران همه‌گیری کرونا

دوشنبه 13 بهمن 1399

لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت براساس تقاضای معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با قید فوریت در دولت به تصویب رسیده و توسط رییس جمهور تقدیم مجلس شد. این لایحه مورخ  24/10/1399 برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد. در نشستی که در اواخر دی ماه در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به منظور بررسی مشکلات زنان آسیب دیده و خانه‌های امن در کشور، برگزار شد، به تاثیرات مثبتی که لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت‌های خانگی می‌تواند داشته‌باشد، اشاره شد. با شیوع بیماری کرونا، زنان، دختران، سالمندان و معلولین بیش از پیش قربانی خشونت خانگی شده اند که در بسیاری از این موارد شکایتی صورت نگرفته‌است. بر اساس آمارهای موجود در شش ماه نخست امسال (1399)، ۱۶۳۰ نفر به خانه‌های امن مراجعه کرده‌اند، این در حالی است که برخی استان‌های کشور هنوز فاقد خانه امن هستند.

در لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت، نقش دستگاه های مختلف در خانه‌های امن نیز پیش‌بینی شده‌است. همچنین آموزش‌های لازم، تعریف خشونت و انواع خشونت، مواجهه با خشونت، آموزش نیروی انتظامی و آموزش به همه افرادی که مسئولان دایر کننده خانه امن هستند، نیز در این لایحه دیده شده‌است. پیش‌بینی می‌شود بسیاری از مشکلات به‌ویژه در حوزه خانه‌های امن با تصویب و اجرایی شدن این لایحه از میان برداشته ‌شود. یکی از مشکلات خانه‌های امن در حوزه توانمند‌سازی زنان این است که به دلیل اینکه این خانه‌ها به‌صورت غیررسمی مشغول به کار هستند، برای ایجاد اشتغال رسمی زنان دچار مشکل می‌شوند چرا که به اذن شوهر نیاز دارند. به‌همین دلیل کارگاه‌های خانه امن ایجاد شد. در این زمینه، استان‌های مرکزی، یزد و چهارمحال و بختیاری مدل‌های نوپدید این کارگاه‌ها را ایجاد کردند. بنابراین نیاز است دولت از این فعالیت‌ها حمایت کند.

با توجه به صحبت‌های مطرح شده در این نشست، با وجود توانایی‌هایی که زنان سرپرست خانوار دارند با مشکلات متعددی در حوزه اشتغال روبه‌رو هستند. طبق آمار، تنها ۱۰ درصد زنان سرپرست خانوار به فرصت شغلی دسترسی دارند، در حالی که ۳۰ درصد از آنها حداقل با یک حرفه آشنا هستند. اعتیاد، بی‌خانمانی، تن‌فروشی، خشونت دیدن و از دست دادن همسر، چرخه منحوسی برای نابودی یک زن، خانواده و جامعه ایجاد می‌کند. متأسفانه ۳ میلیون زن سرپرست خانوار در جامعه وجود دارد و این تعداد همچنان رو به افزایش است. در حال حاضر عدم هماهنگی بین دستگاه‌ها وجود دارد و با وجود اینکه برای دستیابی زنان به حقوق شهروندی مثل حق دسترسی به دادرسی عادلانه، حق تأمین امنیت و دسترسی به حمایت، تمهیداتی در منشور حقوق شهروندی در نظر گرفته شده، نیاز است متولیان این حوزه با همفکری یکدیگر شرایطی را فراهم کنند که خشونت علیه زنان کاهش پیدا کند.

متن کامل این لایحه را در لینک زیر مشاهده کنید:

متن لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت منتشر شد | معاونت امور زنان و خانواده (women.gov.ir)