برگزاری کارگاه مقدماتی آشنایی با کارآفرینی

جمعه 29 شهریور 1398

 

اولین جلسه کارگاه آشنایی با موضوع «کارآفرینی» با حضور دو نفر از تسهیلگران طرح اتاق کار آفرینی مدارس در بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان  روز پنجشنبه 15مرداد 1398تشکیل شد. در این کارگاه نوجوانان و جوانان علاقمند تحت پوشش بنیاد خیریه حضرت علی (ع) و انجمن یاران دانش و مهر شرکت داشتند.

ابتدا تسهیلگران برای شکستن یخ جلسه و ایجاد فضایی دوستانه برای شروع برنامه با چند حرکت فیزیکی بچه‌ها را به نشاط آوردند و برای آشنایی مقدماتی شرکت کنندگان، از آنها خواستند تا همگی خود را در قالب یک شیء، معرفی کنند و علت انتخاب خود را نیز بگویند، همچنین اسامی و یک ویژگی مثبت در خود و نیز یک ویژگی که باید روی آن کار کنند را نیز بیان کنند.

سپس بازی پانتومیم در مورد مشاغلی که به صورت شانسی انتخاب می‌شد، اجرا شد و با این روش بچه ها کم کم وارد بحث کسب و کار شدند. در ادامه با هدایت و راهنمایی تسهیلگران، در مورد دسته بندی مشاغل صحبت کردند. آشنایی با انواع کسب و کارها، استخدام و مزدبگیری، کسب و کار معیشتی، خوداشتغالی (مشاغل خانگی، کسب و کار، کارآفرینی –نوآوری-) از دیگر موضوعات بررسی شده در کارگاه بود. در ادامه با گفت وگو در مورد استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان (کسب و کارهای مبتنی بر دانش و فناوری)، شرکت کنندگان با چند استارت آپ موفق هم آشنا شدند.

همچنین در مورد فلسفه وجودی مشاغل و این که چرا وجود مشاغل ضروری است، بحث و گفت وگو شد. در این مرحله شرکت کنندگان یاد گرفتند که مشاغل برحسب نیازهای انسان ها به وجود آمده‌اند و برای ایجاد یک کسب و کار موفق باید به مشاغلی اندیشید که مورد نیاز مردم باشد و مردم حاضر باشند برای خرید آن هزینه کنند. در این مرحله بچه‌ها با پیچیدگی‌ها و لوازم و موارد ضروری که در انتخاب یک کسب و کار نو باید مورد توجه قرار گیرد، آشنا شدند.

در انتهای کارگاه، بچه ها به چهار گروه تقسیم شدند و قرار شد هر کدام در مورد مشکل مورد توافق گروه خود، تبادل نظر کرده و ابعاد آن را شناسایی کنند، در عین حال هر گروه باید برای گروه مقابل خود و مشکل آنان نیز راه حلی ارائه می‌داد که گروه اول حاضر باشد ایده آنها را خریداری کند. در این مرحله بچه‌ها به صورت مفصل و دقیق‌تر‌ با پیچیدگی‌های کارآفرینی آشنا شدند.

رده سنی شرکت کنندگان در برنامه 18سال به بالا بود ولی نوجوانانی در رده سنی کمتر و حدود 13 تا 14سال نیز در کارگاه حضور داشتند که بسیار مشتاق و با اعتماد به نفس شرکت کرده بودند. در پایان در مورد برگزاری کارگاه نظرسنجی شد و ارزیابی شرکت کنندگان از نحوه برگزاری این کارگاه بیانگر رضایت آنان بود. لازم به ذکر است پیشنهادات و نقدهایی که از سوی شرکت کنندگان برنامه دریافت شد، به طور جدی مورد توجه و بررسی مسئولان بنیاد قرار خواهد گرفت.

در زیر بخشی از نظرات شرکت کنندگان بیان می‌شود:

–         فضای کارگاه کاملا شاد، دوستانه و بسیار صمیمانه بود.

–         کارشناسان و تسهیلگران با مهارت جلسه رو اداره کردند.

–         امیدواریم کارگاه تداوم داشته باشد.

–         برای شرکت در کارگاه از یک رده سنی دعوت شود.

–         برخی پیشنهاد دادند یک گروه واتس اپ دربرگیرنده شرکت کنندگان و تسهیلگران تشکیل شود.

بنظر می‌رسید بچه ها بیش از هرچیز از اینکه در برنامه ای با هم مشارکت داشتند، طرح سوال کرده و در پی راه حلی برای مسایلشان بودند، احساس ارزشمندی کرده و احترامی را که از فضای کارگاه دریافت کردند، بسیار برای آنها حائز اهمیت بود.