تهران، دیباجی جنوبی

بن بست رحیمی، پلاک 104، واحد 8

021-26656130

پاسخگویی در ساعات اداری

روزهای زوج

از ساعت 9:30 تا 14:00

برگزاری اولین کارگاه آموزشی در بنیاد خیریه حضرت علی (ع) شعبه کاشان

دوشنبه 5 اسفند 1398

 

بنیاد خیریه حضرت علی(ع) همزمان با پشتیبانی و حمایت مالی از مددجویان، با اجرای برنامه‌های آموزشی و مشاوره ای به بازتوانی و بهبود کیفیت زندگی خانوارهای تحت پوشش نیز توجه ویژه‌ای دارد، از این رو اولین کارگاه آموزشی با حضور فعالانه مددجویان علاقمند و با هدایت و مشاوره اساتید روان‌شناس بنیاد؛ آقایان حاج اسماعیلی و مناف زاده عصر پنجشنبه 17بهمن 1398 در شهر کاشان برگزار شد.

ابتدا از حاضران در کارگاه درخواست شد که برای آشنایی بیشتر با یکدیگر، خود را معرفی کنند. پس از آن اساتید حاضر توضیحات مقدماتی در باره رویکرد بنیاد برای ارائه خدمات به مددجویان بیان کردند.

بر اساس تئوری انتخاب نیازهای انسانی 5دسته هستند؛ یک نیاز جسمانی و چهار نیاز روانشناختی به شرح زیر:

  1. نیاز به بقا یا سلامتی و امنیت؛
  2. نیاز به عشق و احساس تعلق؛
  3. نیاز به قدرت یا پیشرفت و خودارزشمندی؛
  4. نیاز به آزادی و استقلال شخصی؛
  5. نیاز به تفریح.

رویکرد ارائه خدمات به مددجویان در بنیاد، بر اساس این تئوری علمی بوده و با در نظر گرفتن نیاز به بقا که همه نیازهای جسمانی ضروری را مانند نیاز به غذا، آب، هوا، سرپناه، پوشاک و امنیت در برمی‌گیرد، برنامه‌ریزی می‌شود. برآورده‌ شدن این نیاز ضروری، به برآورده‌ شدن نیازهای روانشناختی از جمله خودارزشمندی، عشق، تفریح و استقلال شخصی مددجویان کمک کرده و منجر به توانمندی و عزت نفس آن‌ها می شود. نکته مهم دیگر این است که در کارگاه‌های آموزشی بنیاد به مشارکت فعال شرکت کنندگان اهمیت بسیاری داده شده و به نظرات آنان در برنامه‌های آتی بنیاد توجه می‌شود.

پس از ارائه توضیحات مقدماتی، کارت‌هایی با تصویر خرس در اختیار خانم‌های شرکت‌کننده قرارگرفت و از آنها خواسته شد تا با مشاهده دقیق، کارتی را انتخاب کنند تا بیانگر احساس مثبتی باشد که می‌خواهند در زندگی خود داشته باشند. پس از آن، هریک از شرکت کنندگان درباره احساس خود از انتخاب کارت، برای سایرین صحبت کردند. یکی از خانم‌ها با نشان دادن کارت خود به حاضران گفت: این کارت بیانگر احساس من است چون دلم می‌خواهد احساس توانمندی کنم، الان یک تصمیم مهم در ارتباط با همسرم گرفتم، نگران هم هستم ولی می‌خواهم یاد بگیرم چطور می‌توانم خود را قوی کنم، در حال حاضر با سرکار رفتن و رابطه خوب با فرزندم سعی می‌کنم پیشرفت کنم.

یکی دیگر از خانم‌ها درباره علت انتخاب دوکارت برای بیان احساس خود گفت: یک کارت احساس خستگیم را نشان می‌دهد و کارت دیگر نشان می‌دهد که می‌خواهم با فکر کردن و راهنمایی گرفتن از دیگران مشکلاتم را کمتر کنم.

در این بحث و گفتگوی جمعی به کرات مشاهده شد هنگام بیان هر اقدام موثر از سوی مددجویان حتی اقدامات کوچک آنان، از سوی جمع چطور تشویق می‌شوند و با طرح هر پرسش باز، مددجو رفتارهای مثبت بیشتری از خود برای جمع مطرح می‌کرد. همچنین در حین بحث از شرکت کنندگان پرسش شد اگر هر کدام از افراد بخواهند قوی و محکم برنامه ریزی کرده و آن را پیگیری کنند چه پیشنهاداتی برای شروع به آنان می دهید؟ یکی از مددجویان گفت، با گریه کردن، شرایط بچه ها بهتر ‌نمی شود سعی کنیم بخندیم که انرژی داشته باشیم تا کاری بکنیم. یکی دیگر از مددجویان گفت، من الان مدتی است احساس خوبی دارم چون از بنیاد و آدم‌های دانا راهنمایی گرفتم و شروع کردم به درس خواندن و اعتماد به نفس خودم را بالا بردم و الان سعی می‌کنم با دخترم رابطه خوبی داشته باشم ولی هنوز نیاز دارم برای تربیت بچه‌ام کمک بگیرم. پس از آن با استفاده از نظرات و تجربیات شرکت‌کنندگان در این بحث و گفتگو، اساتید محترم راهکارهایی برای مدیریت و برنامه‌ریزی بهتر در زندگی و شیوه‌های شاد زیستن ارائه کردند.

نکته جالب این کارگاه، حس خوب همدلی و همفکری بین خانم‌های مددجو برای حل مشکلاتشان بود و در مواردی مشاهده شد که برای حل مشکلات خود آماده همکاری با یکدیگر نیز هستند. در پایان، کتاب‌هایی به شرکت‌کنندگان علاقمند اهدا شد و حاضران در جلسه ضمن ابراز رضایت از برپایی این کارگاه، درخواست کردند که این برنامه‌ها ادامه یابد.