دیدار با آقای دکتر علی صاحبی موسس مرکز آموزش واقعیت‌درمانی در ایران

زنان سرپرست خانوار به سبب تحمل بار مضاعف مسئولیت، علاوه بر درگیر بودن با مشکلات اقتصادی و اجتماعی بیشمار، به لحاظ بهداشت روانی نیز از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند. تلاش بنیاد خیریه حضرت علی (ع) در رویکرد نوین خود، حمایت از زنان تحت پوشش برای پیشگیری از آسیب‌های بیشتر، افزایش کارآمدی خانواده‌های تحت پوشش و در عین حال ارائه مشاوره‌های درمانی است؛ این رویکرد جدید بنیاد بر پایه کاربست‌های عملی تئوری انتخاب و شیوه واقعیت درمانی اتخاذ شده است. این شیوه به افراد کمک می‌کند که بدانند قربانی گذشته خود نیستند و می‌توانند فعالانه در ساختن شرایط بهتر برای خویش تلاش کنند و کنترل موثرتری بر زندگی خویش داشته باشند. بر این اساس دست اندرکاران بنیاد بر آن شدند تا با جناب آقای دکتر علی صاحبی که از بانیان این شیوه درمانی در ایران هستند، پیرامون چگونگی بهره گیری از این رویکرد در بهبود شرایط روحی و روانی زنان سرپرست خانوار و پروسه توانمندسازی آنان و نیز در زمینه همکاری‌های آتی دیدار و گفتگو داشته باشند.

در ابتدای گفتگو برای آشنایی بهتر ایشان با بنیاد خیریه علی (ع) خلاصه ای از وضعیت زنان تحت پوشش و روند کار بنیاد مطرح شد. سپس دکتر صاحبی از تجربیات موفق و ناموفق نهادها و موسسات خیریه مسایلی را مطرح کردند، به گفته ایشان در برخی از خیریه‌ها به شیوه سنتی حمایت‌هایی از افراد می‌شود که سبب شده این افراد به جای آنکه باری از دوش جامعه بردارند خودشان به رغم تمام زحمات و هزینه‌هایی که مصروف آنها شده باری بر دوش جامعه ‌شوند، چرا که این افراد نه مهارتی آموخته اند که بتوانند زندگی خودشان را بگذرانند و نه امید و تاب آوری لازم را دارند که هنگام روبروشدن با مشکلات، فرو نریزند. به زعم ایشان خیریه ها باید سرمنشاء آسیب‌ها را جستجو کنند و سعی و تلاش خود را بیشتر بر فعالیت‌های پیشگیرانه قرار دهند.

در این دیدار دکتر صاحبی برای بهبود فعالیت‌های بنیاد و اثربخشی بهتر آن پیشنهاداتی داشتند از جمله توصیه کردند، به محض ورود هر فرد به بنیاد خیریه، فی الفور خدماتی به وی ارایه نشود بلکه ابتدا برای هر فرد برنامه‌ای به منظور یادگیری مهارت‌های لازم زندگی در نظر گرفته شود و الزاماتی نیز برای گذراندن مرحله به مرحله آن تعیین شود، در این مدت سعی شود مددکاران همراه آنان باشند و مشاوره های روانشناسی نیز برای آنها در نظر گرفته شود، بدین صورت بنیاد غیرمستقیم از آنها حمایت می‌کند و در این مدت نیز همراهشان خواهد بود. این پروسه رشد و توانمندسازی افراد طی زمان مشخص و معینی انجام و بعد از آن چتر حمایتی از افراد برداشته خواهد شد.

  • دکتر علی صاحبی به سال ۱۳۴۳ در گرگان متولد شد. دورۀ کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران گذراند. در سال ۱۳۷۵ در رشتۀ روان‌شناسی بالینی از دانشگاه نیوساوت‏ ولزِ سیدنی درجه دکتری گرفت و در ۱۳۷۷ به دریافت درجۀ فوق دکترا در اختلالات وسواس از کلینیک اختلالات اضطرابی دانشگاه سیدنی نایل آمد.
۱۳۹۸-۷-۲۵ ۲۰:۲۵:۴۶ +۰۳:۳۰۲۵ام مهر, ۱۳۹۸|گزارش‌های خبری|

ثبت ديدگاه