برگزاری کارگاه مقدماتی آشنایی با کارآفرینی

اولین جلسه کارگاه آشنایی با موضوع «کارآفرینی» با حضور دو نفر از تسهیلگران طرح اتاق کار آفرینی مدارس در بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان  روز پنجشنبه ۱۵مرداد ۱۳۹۸تشکیل شد. در این کارگاه نوجوانان و جوانان علاقمند تحت پوشش بنیاد خیریه حضرت علی (ع) و انجمن یاران دانش و مهر شرکت داشتند.

ابتدا تسهیلگران برای شکستن یخ جلسه و ایجاد فضایی دوستانه برای شروع برنامه با چند حرکت فیزیکی بچه‌ها را به نشاط آوردند و برای آشنایی مقدماتی شرکت کنندگان، از آنها خواستند تا همگی خود را در قالب یک شیء، معرفی کنند و علت انتخاب خود را نیز بگویند، همچنین اسامی و یک ویژگی مثبت در خود و نیز یک ویژگی که باید روی آن کار کنند را نیز بیان کنند.

سپس بازی پانتومیم در مورد مشاغلی که به صورت شانسی انتخاب می‌شد، اجرا شد و با این روش بچه ها کم کم وارد بحث کسب و کار شدند. در ادامه با هدایت و راهنمایی تسهیلگران، در مورد دسته بندی مشاغل صحبت کردند. آشنایی با انواع کسب و کارها، استخدام و مزدبگیری، کسب و کار معیشتی، خوداشتغالی (مشاغل خانگی، کسب و کار، کارآفرینی –نوآوری-) از دیگر موضوعات بررسی شده در کارگاه بود. در ادامه با گفت وگو در مورد استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان (کسب و کارهای مبتنی بر دانش و فناوری)، شرکت کنندگان با چند استارت آپ موفق هم آشنا شدند.

همچنین در مورد فلسفه وجودی مشاغل و این که چرا وجود مشاغل ضروری است، بحث و گفت وگو شد. در این مرحله شرکت کنندگان یاد گرفتند که مشاغل برحسب نیازهای انسان ها به وجود آمده‌اند و برای ایجاد یک کسب و کار موفق باید به مشاغلی اندیشید که مورد نیاز مردم باشد و مردم حاضر باشند برای خرید آن هزینه کنند. در این مرحله بچه‌ها با پیچیدگی‌ها و لوازم و موارد ضروری که در انتخاب یک کسب و کار نو باید مورد توجه قرار گیرد، آشنا شدند.

در انتهای کارگاه، بچه ها به چهار گروه تقسیم شدند و قرار شد هر کدام در مورد مشکل مورد توافق گروه خود، تبادل نظر کرده و ابعاد آن را شناسایی کنند، در عین حال هر گروه باید برای گروه مقابل خود و مشکل آنان نیز راه حلی ارائه می‌داد که گروه اول حاضر باشد ایده آنها را خریداری کند. در این مرحله بچه‌ها به صورت مفصل و دقیق‌تر‌ با پیچیدگی‌های کارآفرینی آشنا شدند.

رده سنی شرکت کنندگان در برنامه ۱۸سال به بالا بود ولی نوجوانانی در رده سنی کمتر و حدود ۱۳ تا ۱۴سال نیز در کارگاه حضور داشتند که بسیار مشتاق و با اعتماد به نفس شرکت کرده بودند. در پایان در مورد برگزاری کارگاه نظرسنجی شد و ارزیابی شرکت کنندگان از نحوه برگزاری این کارگاه بیانگر رضایت آنان بود. لازم به ذکر است پیشنهادات و نقدهایی که از سوی شرکت کنندگان برنامه دریافت شد، به طور جدی مورد توجه و بررسی مسئولان بنیاد قرار خواهد گرفت.

در زیر بخشی از نظرات شرکت کنندگان بیان می‌شود:

–         فضای کارگاه کاملا شاد، دوستانه و بسیار صمیمانه بود.

–         کارشناسان و تسهیلگران با مهارت جلسه رو اداره کردند.

–         امیدواریم کارگاه تداوم داشته باشد.

–         برای شرکت در کارگاه از یک رده سنی دعوت شود.

–         برخی پیشنهاد دادند یک گروه واتس اپ دربرگیرنده شرکت کنندگان و تسهیلگران تشکیل شود.

بنظر می‌رسید بچه ها بیش از هرچیز از اینکه در برنامه ای با هم مشارکت داشتند، طرح سوال کرده و در پی راه حلی برای مسایلشان بودند، احساس ارزشمندی کرده و احترامی را که از فضای کارگاه دریافت کردند، بسیار برای آنها حائز اهمیت بود.

۱۳۹۸-۷-۵ ۱۹:۵۰:۵۶ +۰۳:۳۰۲۹ام شهریور, ۱۳۹۸|گزارش‌های خبری|

ثبت ديدگاه